Hogyan?
Tervezzük meg a kertet!
A sikeres organikus kertek nem a véletlen művei, hanem a tervezés, a folyamatos törődés és az odafigyelés eredménye. A kert tervezésekor meg kell fontolni a parcella méretét, az elhivatottságot és az ültetési tervet. Mik a fő érdeklődési területek? Friss zöldek, paradicsom, virágzó évelők?
Amikor eldőlt, hogy mik is a célok, létre kell hozni egy ültetési és betakarítási iránymutatást, amely működik a vállalt kötelezettséggel. Például nem érdemes olyan növényt ültetni, amelyet akkor kell betakarítani, amikor hosszú távú szabadságra megy az ember. A tervben szükség van még ültetési távolságra és mélységre is. Hasznos lehet az, hogy felrajzoljuk egy papírra, hogyan is fog az ültetés zajlani. Ki kell dolgozni egy utódlási tervet is az elkövetkező 3-5 évre, évszakról évszakra. Ha egész évre készítjük a tervet, akkor érdemes összevonni tavasz és nyár tervét egybe, illetve ősz és tél tervét egy másikba. Érdemes fejben tartani az organikus kertészek mottóját: „Tápláld a talajt, ne a növényt”.
Fényviszonyok
A kert tervezésekor figyelembe kell venni a fényviszonyokat, hiszen a növényeknek fényre van szükségük. Viszont azt változó, hogy egyes növények mennyire bírják a napot. A paradicsom, a dinnye vagy a padlizsán bármennyi napot elvisel, de sok más növénynek árnyékra van szüksége. Nyáron, amikor beüt a kánikula, akkor bármennyit locsolhatunk, nagyon hamar elpárolog a víz a talajból. Ezt megakadályozandó lehet használni árnyékoló hálót vagy alacsony növésű növényeket, mint például a lóhere, a szamóca vagy a nyári spenót. De a növények is segíthetik egymás árnyékolását. Paradicsom közé például lehet ültetni babot, ami megvédi a növény gyökereit, míg a paradicsom viszonylagos árnyékkal látja el a babot.
Saját igények
Talán ez a legegyszerűbb része a kertészkedésnek. Olyan növényeket kell termeszteni, amelyeket az ember fel is használ, nem csak díszként teremnek. Érdemes egy listát összeírni arról, hogy miket szeretünk, milyen fűszerekkel főzünk, majd összehasonlítani ezen igényeinket azzal, hogy a termőterületünk melyik növény termesztésére alkalmas.
Növénytársítás
Ez a kifejezés azt jelenti, hogy többféle növényt termesztünk egymás mellett. Ezzel jobban kihasználjuk a területet, de lehetnek egyéb hasznai is, mint például a kártevők elleni védekezés.
Vetés
A vetőmag nagyon kicsi. Amikor meglátunk egyet rá fogunk csodálkozni, hogy egy ekkora valamiből hogyan lesz padlizsán vagy éppen mondjuk paradicsom. Sok mindentől függ, hogy mennyire lesz sikeres egy vetőmag. Például a talaj minőségétől, a komposzttól, a napfénytől és az öntözés rendszerességétől is. Ahhoz, hogy sikert érjünk el érdemes több magot is elszórni, a növénynek megfelelő mélységben. Vannak olyan növények, amelyek nehezen csíráznak ki, mint például a sárgarépa, a fehérrépa, a petrezselyem, a cékla vagy a spenót. Ezekből 4-5 mag is szükséges lehet a vetés során. De vannak olyan növények, amelyek nagyon könnyedén csíráznak, ezekből elég 1-2 vetőmag is. Ilyen például a paradicsom, a paprika, a borsó, a saláta, a rukola, a cukkini vagy például a krumpli.
Sor és tőtávolságok
Amikor eldöntöttük, hogy milyen növényeket szeretnénk, akkor meg kell tudni azt, hogy milyen távolságra érdemes ezeket elültetni egymástól, hiszen nem lehet a kiskert minden négyzetcentiméterét bevetni, hagyni kell helyet a növényeknek arra, hogy megnőjenek. A sortávolság azt jelenti, hogy a sorok, amelyekbe elvetjük a magokat milyen távolságra vannak egymástól, a tőtávolság pedig az egyes növények egymástól való távolságát jelenti.
Védőnövények
Ezek olyan növények, amelyek pozitív hatással vannak a növényeinkre, így védve és segítve őket a fejlődésben. Ezek lehetnek olyan növények, amelyek távol tartanak kártevőket, mint például a fokhagyma, a kapor, továbbá a büdöske vagy a körömvirág, melyek a fonálférgeket tartják távol. Az illatos fűszernövények pedig vonzzák a városi beporzókat, ezt se feledjük.
Palántázás
Ez azt jelenti, amikor a vetőmagot nem a magaságyásban ültetjük el, és várjuk meg míg kicsírázik, hanem otthon egy kis ládában csíráztatjuk ki, így biztosítva neki állandó hőmérsékletet és megfelelő táptalajt a növekedéshez. Erről bővebben itt lehet olvasni!