Hogyan ültessünk?
Palántázás
Ez azt jelenti, amikor a vetőmagot nem a magaságyásban ültetjük el, és várjuk meg míg kicsírázik, hanem otthon egy kis ládában csíráztatjuk. Ezáltal biztosítva neki állandó hőmérsékletet és megfelelő táptalajt a növekedéshez.
- Szaporító tálca – Ha egy növényfajtából több palántát tervezünk.
- Kis cserepek – Ezekbe lesznek elvetve a magok. Nem feltétlenül kell cserép, bőven megfelelnek erre a funkcióra üres tejfölös és joghurtos dobozok is, vagy akár üres tojástartó tálca.
- Palántaföld
- Tőzegcserép vagy tőzeg korong – Arra az esetre, ha szeretnénk meggyorsítani az érési idejét vagy érzékenyek kiültetésre.
- Folpack – Ezzel kell betakarni a termőföldet a vetéstől a csírázásig.
- Olló
- Kislapát
- Locsoló kanna
- Kerti kesztyű
- Állítsd össze a földmixet, kezdőként érdemes bolti palántaföldet használni, így nem kell ezen gondolkodni.
- Meg kell állapítani a nedvességtartalmát a földnek. Ne legyen se túl száraz, se túl nedves (vetés előtti este mindenképpen öntözd be a palántaföldet).
- A kinevezett cserepet töltsd meg a földdel majd egy picit nyomkodd le, a kívánt vetési mélységig.
- Tegyél a földbe magot, cserepenként egy mag elegendő.
- Erre tegyél földet, hogy ellepje a magot és töltse ki a cserepet.Takaróföldnek jobb az átszitált homokkal kevert palántaföld, amely jobb fedést biztosít, másrészt könnyebben áttörik a csírák a talajt.
- Öntözd meg, majd fedd be fóliával. Innentől kezdve pár naptól pár hétig is eltarthat, míg a mag elkezd csírázni.
Eleinte nem kell a magoknak sok fény, de amint ledobják magukról a sziklevelek a maghéjat, onnantól kezdve sok napfényt igényelnek. Ezért érdemes ablakpárkányra kitenni.
Érdemes rendszeresen figyelni a kis cserepeket. Nem csak azért, mert jó nézni, ahogy nőnek a kicsi növények, hanem azért is, mert a kis cserép könnyen kiszárad. Ezért rendszeresen locsolni kell, de óvatosan, mert nem szabad túlöntözni. Minél nagyobbak a palánták, annál több vízre van szükségük. Az ősi bölcsesség szerint, ha egy centi mélyen száraz a talaj, akkor locsolni kell.
Egy-két hónap múlva, amikor már elég nagyok a palánták, meg lehet kezdeni a kiültetésüket.
- Nagy tápanyagigényű növényeknek (paprika, paradicsom, tök) egy vödör komposzt és 150 gramm trágyára lesz szükség.
- Kisebb tápanyagigényű növényeknek (saláta, bab, cékla) egy kanál trágya is elegendő az ültetőgödörbe.